Впровадження вправ для формування громадянських компетентностей та використання формувального оцінювання на уроках
Учитель математики Мороз Людмила Федорівна на уроці алгебри у 9 класі з теми «Перетворення графіків функції» з метою розвитку критичного мислення та впевненості у собі для висловлення власної думки, усвідомлення прав людини використала вправу «Хвилиночку!». Учні вчилися співпрацювати, аргументувати та відстоювати власну позицію
__________________________________________________________________________________________________
Учитель української мови та літератури Дибач Тетяна Антонівна на уроці української літератури у 9 класі з теми «Національний колорит, зображення життя всіх верств суспільства, ствердження народної моралі у драмі «Наталка Полтавка» І. Котляревського» з метою розвитку навичок ведення дискусії і наведення аргументів використала вправу «Де ви стоїте?» Окрім того, учні вчилися розвивати повагу один до одного, широту власних поглядів, вчилися відстоювати свою позицію.
__________________________________________________________________________________________________
Учителі інформатики Зозюк Катерина Леонідівна та Тишкова Анастасія Леонідівна на уроці інформатики у 8 класі з теми «Виконання індивідуальних та групових навчальних проектів (створення сайтів)» з метою підвищення обізнаності про нерівність у суспільстві; розвитку вміння спостерігати та творчо мислити; сприяти руйнуванню загальноприйнятих стереотипів; виховувати толерантність, терпимість, повагу до людської гідності та прав людини, використали вправу «Геть стереотипи», в ході проведення якої формувалась громадянська свідомість.
__________________________________________________________________________________________________
Учитель фізики Кудінова Юлія Віталіївна на уроці у 9 класі з теми «Теплові двигуни. Принцип дії теплових двигунів», з метою аналізу локальних і глобальних небезпек для людей і спільноти, пов’язаних з тепловими процесами; з’ясування активного ставлення учнів до проблем навколишнього середовища, використала вправу «Три явища». Учні вчилися відповідальності, навичок співпраці, критичного розуміння світу.
__________________________________________________________________________________________________
Учитель української мови та літератури Крат Наталія Володимирівна на уроці української літератури у 9 класі з теми «Підсумковий урок. Давня література. Творчість І. Котляревського, Г. Квітки-Основ΄яненка», з метою розвитку навичок критичного мислення та сприяння цікавості, відкритості використала вправу «Героїні та герої». Підсумком вправи стало створення асоціативного грона «Герої», «Героїні» , завдяки чому учні мали можливість більш детальніше зрозуміти та усвідомити важливість відкритості до переконань і світогляду інших людей.
__________________________________________________________________________________________________
Учитель біології Лежавська Олена Миколаївна на уроці у 9 класі з теми «Статеві клітини та запліднення. Етапи індивідуального розвитку», з метою розширення розуміння проблем і прав, пов’язаних з сексуальністю і статевою ідентичністю та розвитком впевненості, використала вправу «Поговоримо про ...». Учні навчалися громадянської свідомості, поваги до людської гідності та прав людини, навичок вирішення конфліктів.
__________________________________________________________________________________________________
Учитель математики Майданець Наталія Степанівна на уроці геометрії у 9 класі з теми «Скалярні та векторні величини. Вектор» з метою формування поняття про векторні величини, вектори, використала вправу «Хвилиночку!» Учні вчилися слухати та спостерігати, співпрацювати, поважати, аргументувати, відстоювати власну позицію.
__________________________________________________________________________________________________
Учитель української мови та літератури Любиш Марія Миколаївна на уроці української літератури у 8 класі з теми «В.Сосюра. Патріотичні мотиви в поезії «Любіть Україну!». Любов до Батьківщини як важливий складник життя людини» використала вправу «Сила квітів». Під час перебігу уроку вчитель допомагав учням усвідомити значення поняття «людина-патріот», розвивав правильне розуміння себе як громадянина своєї держави, сприяв розвитку патріотичних почуттів. Окрім того, учні вчилися поважати один до одного, розвивати широту власних поглядів, вчилися відстоювати свою позицію.
__________________________________________________________________________________________________
Учитель англійської мови Щигель Наталія Володимирівна на уроці у 8 класі з теми «Здоровий спосіб життя» використала вправу «Намалюй слово».Урок проведений з метою отримання знань про здоровий спосіб життя, сприяння формуванню позитивного відношення до ведення здорового способу життя, з метою формування відповідальності за своє здоров’я.
__________________________________________________________________________________________________
Учитель основ здоров’я Зіневич Оксана Петрівна на уроці основ здоров’я у 9 класі з теми «Самовиховання характеру. Риси характеру. Чинники, від яких залежить характер» з метою аналізу ознак доброго характеру використала вправу «Рюкзак», завдяки якій учні обміркували роль моральних цінностей у формуванні характеру, вчилися поваги до людської гідності та прав людини.
__________________________________________________________________________________________________
Конкурс малюнків до Дня толерантності "У нашій дружбі наша сила"
День Гідності 11-В
Світлини з відоеролика до дня Гідності https://sarny-lyceum.e-schools.info/photoalbum/67130
День Гідності 10 Г
Фото за посиланням https://sarny-lyceum.e-schools.info/photoalbum/66871
«Україна починається з тебе»
З метою вшанування патріотизму і мужності громадян, які восени 2004 року та листопаді 2013 року – лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів України та її європейського вибору – було проведено в 9-В класі урок-тренінг «Україна починається з тебе». Під час тренінгових вправ учні отримали об’єктивну інформацію про доленосні події України початку ХХІ століття, розвивали почуття та бажання стати гідними громадянами України.
https://sarny-lyceum.e-schools.info/photoalbum/62775
Урок Гідності у 8-Б
20 листопада з учнями 8-Б класу було проведено виховну годину до Дня Гідності та Свободи. Метою заходу було навчити учнів керуватися почуттям власної гідності у своїх повсякденних діях і вчинках. Також діти проаналізували події історії України пов’язані із Днем Свободи та Гідності.
Фото за посиланням https://sarny-lyceum.e-schools.info/photoalbum/62375
Урок Гідності у 8-А
20 листопада учні 8-А класу пройшлися героїчними сторінками історії нашої країни , які стали основою для запровадження відзначання в Україні Дня Гідності та Свободи. Школярі вшанували патріотизм і мужність громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013 року - лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів України та її європейського вибору. Учні зайняли активну позицію – стати гідними громадянами України.
Пташка – від пташки, від зерня – зернина,
Паросток кожний з коріння батьків.
Ти – Україна і я – Україна,
Іскра вітчизни в горнилі віків.
Фото за посиланням https://sarny-lyceum.e-schools.info/photoalbum/62372
Урок Гідності 11-Б
Фото за посиланням https://sarny-lyceum.e-schools.info/photoalbum/66872
Урок Гідності у 9-А
Щороку 21 листопада в Україні відзначають День Гідності та Свободи - день, в який 6 років тому розпочались події, які назавжди змінили Україну. З метою гідного вшанування мужності учасників цих подій, які відстоювали права людини, європейського майбутнього України, а також ідеали свободи, справедливості в 9-А класі було проведено годину спілкування «Революція гідності: як це було» (разом із випускниками ліцею, учнями 11 А).
Фото за посиланням https://sarny-lyceum.e-schools.info/photoalbum/62340
10 - Б клас.
Виховна година з елементами тренінгу в рамках демократичної школи та до дня Гідності та Свободи "Україна починається з тебе"
https://sarny-lyceum.e-schools.info/photoalbum/62314
Гідність у дії
20 листопада учні 10 А класу та класний керівник Кудінова Юлія Віталіївна провели годину спілкування до Усесвітнього дня гідності на тему «Гідність у дії». Вихованці виконували різні вправи, використовуючи путівник усесвітнім днем гідності. Учні переглянули відео звернення кронпринца Хокона, Міністерки освіти і науки України Ганни Новосад, Уповноваженого Президента України з прав дитини Миколи Кулеби та склали «хмаринку елементів», записавши усі ключові слова, які використали, щоб з’ясувати, із чого складається, на їхню думку, гідність.
https://sarny-lyceum.e-schools.info/photoalbum/62307
Виховна година до річниці Революції Гідності
19 листопада учні 10 В класу провели виховну годину присвячену подіям річниці Революції Гідності.
Революція Гідності політичні та суспільні зміни в Україні з 21 листопада 2013 до лютого 2014 року, викликані спротивом проти відходу політичного керівництва країни від законодавчо закріпленого курсу на Європейську інтеграцію та подальшою відмовою від цього курсу.
Гідність — це поняття моральної свідомості, яке виражає уявлення про цінність всякої людини, як моральної особистості.
Також існують розбіжності оцінок дати початку Революції. Політикум України, українські ЗМІ та блогери вважають за дату початку Революції 21 листопада 2013 року, день, коли Урядом Миколи Азарова було зірвано підписання угоди про Євроінтеграцію, після чого почали збиратись перші мітингуючи або ЗО листопада, день, коли на Євромайдані були побиті студенти. За межами України поширена думка, що дату Революції необхідно визначити 18 лютого, коли почались масові криваві зіткнення зі значними людськими жертвами.
21 листопада, рівно 6 років тому люди вийшли на вулиці і висловили свою позицію щодо дружби з Євросоюзом. Після рішення уряду про призупинення процесу підготовки до підписання Угоди асоціації України з ЄС українці вийшли ,на майдани. Цей день в Україні відзначають як День Гідності та Свободи, адже саме п'ять років тому розпочалася революція, яка переродила українську націю.
Революція Гідності залишила глибокий, визначальний і незабутній слід в історії. Не в прийнятих документах - папір все стерпить, не в прізвищах лідерів - вони змінювалися і будуть змінюватися. її ідеали, надії й рішення змінили нашу ментальність, розпочали і продовжують формувати нову політичну ідентичність.
Фото за посиланням https://sarny-lyceum.e-schools.info/photoalbum/62220
Заходи до Дня Гідності
Згідно з планом роботи у ліцеї розпочато декаду годин спілкування до Дня Гідності.
13 листопада учні 11-А класу пригадали трагічні сторінки історії, розпочаті 21 листопада, коли здійснилася революція людської Гідності. Випускники висловили думки щодо подальшої долі України і одночасно зайняли позицію, що з гідністю нестимуть свою культуру та традицію, бо ми – єдина нація. Наш шлях – до європейських цінностей. Ми збережемо наш патріотизм, віру та силу духу для наступних поколінь.
Фото за посиланням https://sarny-lyceum.e-schools.info/photoalbum/61594
Семінар "Демократична школа" м. Ірпінь
Фото за посиланням https://sarny-lyceum.e-schools.info/photoalbum/62371
Педагогічна рада "Організація експериментальної роботи в ліцеї: реалії та перспективи" була проведена 28 жовтня 2019 року.
План проведення
1.Особливості організації навчального процесу в експериментальних класах:
–Експериментальний інтегрований курс «Природничі науки» (навчально-методичне забезпечення, діяльнісний та компетентнісний підходи). Карп’юк Г.П., Климчук В.П., Хращевська Л.С.
–Експериментальний інтегрований курс «Історія: Україна і світ» (навчально-методичне забезпечення, особливості практичних занять). Карп’юк Г.П., Басова О.М.
2.Про роботу вчителів-предметників, учасників Всеукраїнського проекту «Формування та оцінювання громадянських компетентностей в освітньому процесі на рівні базової школи». Дибач Т.А., Іщук О.Р.
3.Різне
Тиждень безпеки
Більше фото за посиланням https://sarny-lyceum.e-schools.info/photoalbum/59866
Семінар "Демократична школа"
Більше фото за посиланням https://sarny-lyceum.e-schools.info/photoalbum/59178
Курс з психології лідерства для лідерів класів
Більше фото за посиланням https://sarny-lyceum.e-schools.info/photoalbum/57781#
"Правова монополія"
Більше фото за посиланням https://sarny-lyceum.e-schools.info/photoalbum/55078
Тренінг "Формування та оцінювання громадських компетентностей в освітньому процесі"
Фото за посиланням https://sarny-lyceum.e-schools.info/photoalbum/53069#
ПРАВОВИЙ КВЕСТ
В рамках співпраці з центром надання вторинної юридичної допомоги для учнів 9-х класів був організований правовий квест "Права дитини"
ЗУСТРІЧ З ФАХІВЦЕМ З ЕКООСВІТИ
5 лютого 2018 року в ліцеї "Лідер" відбулася зустріч з фахівцем з екоосвіти Рівненського державного заповідника Симончук Тетяною Іванівною. Тема зустрічі: "День водно-болотних угідь".
Співпраця з партнерами
- Зустріч з патрульними поліції
- Рівненський природний заповідник
- Зустріч з лікарем Грицкевичем О.П.
- Профорієнтаційна лекція від представників Центру зайнятості
Зустріч з представниками центру надання безоплатної вторинної правової допомоги
7.12.2017 р. на виконання Меморандуму про співпрацю Микола Павлюк провів лекцію на правову тематику для учнів 11-х класів Сарненського районного ліцею «Лідер». Під час лекції очільник місцевого центру розповів про юридичні професії, зокрема, суддю, прокурора, адвоката, державного виконавця, юрисконсульта.
Зустріч з представниками центру надання безоплатної вторинної правової допомоги
29.11.2017 року на виконання Меморандуму про співпрацю та в рамках Всеукраїнської програми “Демократична школа” директор Сарненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Микола Павлюк провів тренінг для учнів Сарненського районного ліцею “Лідер” на тему “Права людини та їх захист”. Спочатку ліцеїсти дізналися про три групи прав, зокрема такі як : особисті, соціальні, культурні та про обов'язки, що закріплені у Конституції України . Далі дітям було запропоновано поділитися на дві команди та закріпити отримані знання на практиці. Також, учні були проінформовані про основні кримінально - карані правопорушення, які передбачені чинним Кримінальним кодексом України та посягають на права та свободи громадян і навчилися їх розрізняти переглянувши відповідні мультимедійні матеріали. Кожному ліцеїсту була вручена пам'ятка про захист своїх прав “Твої права - твій захист”, а також прозповсюджено буклети на тему: "Вимагають хабара за іспит чи навчання?", "Не знаєш як вирішити спір?".
Нагадуємо, що Сарненський районний ліцей “Лідер” є у часником Всеукраїнської програми освіти для демократичного громадянства в Україні “Демократична школа”, яка реалізовується Європейським центром ім. Вергеланда у співпраці із Міністерством освіти і науки України та Ради Європи з метою підтримки системних реформ у сфері середньої освіти в Україні. На виконання даної програми 1 вересня 2017 року Сарненський місцевої центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги та Сарненський районний ліцей “Лідер” уклали Меморандум про співпрацю та реалізацію даного проекту шляхом проведення спільних правопросвітницьких заходів, тематичних семінарів, лекцій та інше.
P.S. Щиро вдячні нашим партнерам, Сарненському місцевому центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, зокрема М.Павлюку та А.Харченко за співпрацю та гарні відгуки.
"Жива бібліотека"
Виховна година у форматі "Старші - молодшим"
МОНІТОРИНГОВИЙ ВІЗИТ ТРЕНЕРІВ "ДЕМОКРАТИЧНА ШКОЛА"
24 листопада 2017 року відбувся моніторинговий візит тренерів «Демократична школа», з метою вивчення результатів діяльності педагогічного, батьківського, учнівського колективів ліцею «Лідер», співпраці з громадою в рамках Всеукраїнської програми «Демократична школа».
ЛЕКЦІЯ
На виконання Меморандуму про співпрацю між Сарненським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги та Сарненським районним ліцеєм “Лідер” та в рамках Всеукраїнської програми “Демократична школа”, 9 листопада головний спеціаліст відділу правопросвітництва та взаємодії із суб'єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Аліна Харченко провела провопросвітницьку лекцію на тему “Особливості кримінальної відповідальності та покарання неповнолітніх”. Під час заходу, до ліцеїстів донесена інформація про особливості кримінальної відповідальності неповнолітніх в порівняні із дорослими, види покарань за злочини, вчинені неповнолітніми особами та випадки застосування до них примусових заходів виховного характеру. Також, поширено інформацію про загальнонаціональний правопросвітницький проект “Я МАЮ ПРАВО”, його основні ціллі та завдання.
Уроки демократії
ГРА "КРАЇНА ГІДНОСТІ"
09 жовтня 2017 року в Сарненському районному ліцеї «Лідер» відбувся захід – ігровий сеанс карткової навчальної гри Ради Європи «Країна гідності» в рамках Всеукраїнської програми «Демократична школа» за участю заступника голови райдержадміністрації Наталії Параниці, заступника голови районної ради Миколи Костецького, головного спеціаліста відділу освіти молоді та спорту райдержадміністрації Олени Куришко, начальника ДПРЧ № 8 м.Сарни Олександра Шахна, директора Сарненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної допомоги Миколи Павлюка, директора Сарненського районного ліцею «Лідер» Тамари Колоїз, представників КБ «Приватбанк», учнівської молоді та засобів масової інформації.
“Країна гідності” - це карткова гра, у якій гравці-члени парламенту вигаданої однойменної країни приймають рішення щодо соціальних прав у рамках плану розвитку на найближчі п'ять років. Учасники гри, поділені для зручності на команди по кольорах, виступають в ролі депутатів Парламенту цілком уявної «Країни Гідності». Демократично обговорюють наявні проблеми держави, випрацьовують і спільно приймають подальшу стратегію розвитку цілої країни. Зовсім «випадково» досить багато із заданих параметрів уявної країни співпадає з реальним станом речей в нашій теперішній країні.
В ході гри, яка відбувалася у командах, її учасники аргументували прийнятті рішення, таким чином дізнавалися більше про соціальні права та їх зв'язки з соціальною політикою, вчилися приймати індивідуальні та групові рішення щодо планування розвитку соціальної політики країни, ознайомилися із принципами раціонального планування бюджету, керуючись наявним ресурсом країни та спробували зростити власну мотивацію просування соціальних прав.
По завершенню заходу всі учасники висловили свої сподівання, що гра «Країна Гідності» стане освітнім ресурсом, завдяки якому молодь Сарненщини зможе досліджувати соціальні права і соціальну політику через призму прав людини.
Зустріч...
25 квітня 2017 року в закладі відбулася серія настільно-просвітницьких профілактичних ігор «Рожеві окуляри» для учнів 10-11 класів. Гра «Рожеві окуляри» допоможе учням збільшити рівень знань, уявлень та розумінням проблем пов’язаних із торгівлею людьми, обговорити важливі та суперечливі питання щодо можливих ризиків у ситуації торгівлі людьми, отримати інформацію про різноманітні організації, що працюють у сфері профілактики торгівлі людьми. Модераторами гри були Оксана Салівончик – представник громадської організації «Чайка» та Брянка Стіс – соціолог США, штат Луїзіана, волонтер Корпусу Миру.
Виступ дитячої ініціативної групи на сесії депутатів
Ліцейська родина, Сарненського районного ліцею «Лідер», протягом декількох років працює над інтерактивним проектом «Фітнес для мозку», метаякогодовести, що заняття гімнастикою для розуму важливо для здоров’я людини. В ході проекту ми напрацювали 15 програм тренування для мозку, авторами яких є проектні групи 8-11кл. Таким чином отримали віртуальний фітнес - клуб для мозку.
Основна ідея цього проекту полягає в тому, що наш мозок потребує не менших тренувань та догляду, аніж тіло та шкіра. На щастя, братися за свій розум ніколи не пізно. Людські можливості не мають меж. Використовуємо ми їх чи ні — залежить від мозку. Вчені довели, що більшість із нас задіює його лише на 2-3%. Ще декілька років тому медики були переконані, що мозок починає старіти у 60 років. Цей факт дозволяв нам бути спокійними: мовляв, поки до пенсії далеко — за інтелект хвилюватися не варто. Однак, нещодавно, вчені дійшли висновку, що наш «основний комп’ютер» починає здавати свої позиції вже після 45 років. Це довели десятирічні експерименти, у яких взяли участь понад сім тисяч добровольців. Результати показали, що приблизно у 48 років мозкова активність знижується на 3,6%. Чоловіки втрачають інтелектуальний потенціал швидше, ніж жінки. До 65-70-річного віку їхні здібності скорочуються на 9,6%, у той час як у їхніх “половинок” — на 7,4%. Здатність до повноцінної розумової праці можна зберігати довше або, навпаки, — втратити її ще у молодому віці. Чимало людей знищують власний потенціал. Здавалося б, людина розумна, має хороші задатки, але не може реалізувати себе у житті. А вся проблема у тому, що не дає своєму мозку розвиватися, тобто не тренує його.
Другим етапом роботи над проектом «Фітнес для мозку» є створення кабінету – експерементаніуму, в якому кожен учень зможе не тільки потренувати свій мозок, а й отримати практичні знання за навчальними програми з фізики (оптики, механіки,електрики, акустики, магнетизму) та астрономії. Ми вже розпочали роботу і створили три пристрої («Підніміть кульку», «Спритність рук», «Дзеркальна малювалка»), які допомагають розвивати пам'ять, увагу, мислення, моторику рук; дві головоломки («Вузол Гудіні», «Магнітні кульки»), що поліпшують функцію головного мозку і призводить до гнучкості мислення та картини – ілюзії, які служать релаксацією на уроці та синхронізують ліву та праву півкулю головного мозку .
Але, надалі, працювати самотужки складно. Тому, ми звернулися до депутатів районної ради із проханням посприяти публічному виступу дитячої ініціативної групи на засіданні сесії районної ради з метою залучення громади до партнерства та співпраці з ліцейською родиною (батьки, діти, педагоги).
Ми раді, що наше прохання про співпрацю депутати районної ради відгукнулися позитивно. Сподіваємося на допомогу громади району.