Прояви насильства супроводжують людство з давніх давен. У світі постійно відбуваються війни, напади на людей, дискримінація та приниження. На жаль, і сьогодні це поширена проблема в українському суспільстві.
Щороку наш заклад освіти приєднується до Всесвітньої акції “16 днів проти насильства”. Дана акції проходила із 25 листопада по 10 грудня поєднуючи заходи проти насильства, боротьби зі СНІДом, рабством та дій щодо захисту прав людини.
З метою створення безпечного освітнього середовища у закладі, запобігання вчинення дітьми злочинів, правопорушень, проявів булінгу в освітньому просторі, формування позитивних соціальних установок, було проведено інформаційно-просвітницькі та профілактичні заходи: Години спілкування «Життя без насильства», перегляд відеоролику "Ми проти насилля", тренінгове заняття Оминаємо гострі кути", арт-техніка "Долоньки добра", тренінгова вправа "Види насилля", квес-гра "Стоп насилля", "Хвилинка добра".
День психічного здоров'я
10 жовтня – відзначається Всесвітній день психічного здоров'я. Ментальне здоров’я є важливою складовою психофізичного розвитку здобувачів освіти, що поєднує здоровий дух, гарне фізичне самопочуття та психіку людини із соціальним складником.
З метою підвищення рівня обізнаності щодо проблем ментального здоров’я в Сарненському ліцеї “Лідер” відбулися просвітницько-профілактичні заходи, що допоможуть здобувачам освіти впоратися зі стресом та його наслідками, емоційно налаштуватися на урок, на плідну роботу, сприятимуть атмосфері емоційного відновлення, почуттю безпеки та психоемоційного комфорту.
А саме – загальна вправа для всіх учнів та педагогів “Мій настрій” та “Колекція теплих слів”, де учні мали можливість зафіксувати свій сьогоднішній настрій на “Дереві щастя”, а також написати ті слова підтримки, які допомагають їм підтримувати свій стан, побажання, теплі слова від яких стає тепліше. Для педагогічного колективу була проведена ресурсна вправа “Мішечок гарного настрою”, яка підняла настрій кожному педагогу і налаштувала на позитивний, результативний день. Кожну перерву проходила демонстрація відео ролику в рамках Всеукраїнської програми “Ти як?”, де діти змогли детальніше і візуально ознайомитися з поняттям ментального здоров’я. Також учні мали можливість взяти участь в арт-техніці “Створи свій рецепт щастя”. Для 8-9 класів були проведені техніки самодопомоги тобто ті техніки, які допоможуть побороти тривожні стани і зняти напругу. Тут були представлені дихальні техніки та техніки для зняття м’язової напруги.
Психолог: Кузьмова Ю. П.
Формування сприятливої атмосфери в класі та розвиток згуртованості новоприбулих учнів. "Моє ім'я в променях сонця".
Презентація мотиваційних висловів-заохочень на школі молодого психолога та соціального педагога.
До Дня психічного здоров'я:
- Інформаційні повідомлення.
- Кошик позитивних думок.
АРТ-ПРОСТІР
"Внеси в життя радість для приємних вражень"
"Заповни свій простір яскравими фарбами"
На допомогу випускникам у психологічній підготовці до ЗНО
"Програма 15"
Фільм 1. Програма 15 у ліцеї "Лідер"
Фільм 2. "Програма 15" у Сарненському районному ліцеї "Лідер"
3 лютого 2021 року
у Сарненському районному ліцеї "Лідер"
розпочала свою роботу "Програма 15".
"Програма 15" - це ефективна, сучасна технологія групової роботи з підлітками та їх батьками, метою якої є створення умов для підвищення якості життя та запобігання розповсюдження соціально-небезпечних явищ і захвонювань у суспільстві. Роботу в групах розпочато! Приємно відзначити психолога ліцею Олену Йосипівну Лешкевич, за якісну організацію та проведення першого тренінгу. Нагадаємо, що даний захід проходить за підтримки Українського Фонду "Блігополуччя дітей", Protestant Agency for Diakonia and Development - Bread for the World – Protestant Development Service (Німеччина).
16 лютого 2021 року відбулася друга зустріч «Програма 15». Учасники здійснювали обмін враженнями від першої зустрічі, від обговорення в колі сім’ї. Тема зустрічі: «Ефективне спілкування». В цій темі розглядалось значимість, зміст, мета та завдання спілкування в житті людини, а також розуміння процесу формування міфів і чуток, що з’являються при передачі інформації однією людиною іншій. В ході тренінгу учасники здобули досвід, уміння будувати конструктивний діалог, а також використовувати ефективні техніки безконфліктної комунікації за допомогою уміння використовувати «Я - висловлювання».
24.02.2021 року
відбулася третя зустріч Програми 15 "Цінності. Здоров'я як цінність".
3 березня 2021 р. Зустріч 4. "Любов та відповідальність",
Зустріч 5. "Здоров'я тат і мам: теперішніх і майбутніх".
Формування згуртованості "Карта класу"
"Запобігти насиллю. Захисти себе"
Заняття з елементами тренінгу
Як захистити себе:
» Насильницькі акти, як правило, повторюються: необхідно заздалегідь продумати свої подальші дії.
» Звернутися по допомогу - розповісти про насильство тим, кому можна довіряти (родичі, друзі, психолог, працівники «телефону довіри»).
» Знайти надійне місце, куди можна піти у випадку небезпеки.
» Домовитися з сусідами, щоб вони викликали поліцію, якщо почують шум і крики з квартири.
» Заховати запасні ключі від будинку (машини) так, щоб у разі небезпеки взяти їх і швидко втекти з будинку.
» Заховати деяку суму грошей, телефонну книжку, паспорт, інші необхідні документи (або їх нотаріально завірені копії), потрібний одяг, ліки, дитячі речі в доступному місці. Найкраще віддати їх на зберігання близьким людям.
» Заховати записні книжки, конверти з адресами та ін., щоб насильник не зміг дізнатися нову адресу.
» Дізнатися телефони служб, які можуть допомогти (чергова частина відділення поліції, травмпункт, лікарня, кризовий центр та ін.).
» Заздалегідь приготувати цінності, які можна взяти з собою (ювелірні вироби, дорогі речі). У разі потреби їх можна продати або віддати в ломбард.
» Якщо ситуація критична, слід залишити будинок негайно, навіть без необхідних речей.
Щоб не стати жертвою насильства, варто дотримуватися кількох правил:
» На вечір у незнайомій компанії краще йти з людиною, якій можна довіряти.
» На початку вечірки потрібно попередити всіх, що перед відходом ви обов'язково попрощаєтеся, і сказати, хто вас проводжатиме.
» Довіряйте своїй інтуїції. Відчуття психологічного дискомфорту може свідчити про наявність небезпеки.
» Встановіть для себе чіткі межі - чого ви хочете, а чого - ні.
» Зберігайте здатність приймати усвідомлені рішення і правильно реагувати в будь-якій ситуації.
» Уникайте вживання алкоголю і наркотиків -сп'янівши, людина не може правильно оцінити ситуацію і вчасно помітити небезпеку.
» Поводьтеся впевнено. Людина має право думати і дбати про себе, навіть якщо цим вона може зачепити почуття іншого.
» Намагайтеся не користуватися поодинці послугами приватного транспорту. У будь-якому випадку, попросіть проводжаючого запам'ятати або записати номер автомашини. Буде краще, якщо знайомі або родичі зможуть забрати вас з вечірки.
» Немає абсолютно правильних способів захисту від потенційного сексуального насильства. Але існують знаки, які можуть насторожити, наприклад неповага до людини, порушення її «особистого простору».
Як сказати "Ні":
» Просто відмовся, нічого не пояснюючи ! Впевнено скажи «Ні».
» Повтори ще раз, якщо твоє «Ні» не чують. Повтори неодноразово «НІ», «НІ», «НІ»!
» Пожартуй...
» Йди геть. Якщо хтось продовжує чинити на тебе тиск, скажи: «Вибач, мені пора!», «Я поспішаю!»
» Знайди вагому причину. «Ні, я не буду робити цього, тому що...»
» Краща тактика захисту - це напад. Якщо на тебе вперто хтось чинить тиск, спробуй у відповідь «напасти на нього» - наприклад, запитувати, запитувати, запитувати («А чому це ти до мене пристав? Навіщо це тобі? Яка тобі з цього користь? Чому це так важливо для тебе? Чому я повинен тебе слухати? »
» Залучи союзника. Звернися до товариша чи людини, яка поруч: «Слухай, ну поясни йому, що я не буду», «Ти тільки послухай, що він мені пропонує...»
» Звернися до авторитету якоїсь людини чи видання. «Знаєш, я хочу бути схожим на..., а він не палить», «Я читав у журналі, що...», «Мені відомо, що...»
» Пошлися на стан здоров'я тощо. «Ти знаєш, у мене є проблеми зі здоров'ям», «Щось я сьогодні себе не досить добре почуваю»
» Застережи «Якщо ти наполягатимеш, то я скажу... (закричу, напишу...)»
__________________________________________________________________________________________
Що таке емоції? Яке значення мають в житті людини та як навчитись з ними справлятись?
https://www.facebook.com/100003520291587/videos/2863043267156322/
____________________________________________________________________
Проведення часу разом з користю для себе та своїх близьких.
https://www.facebook.com/100003520291587/videos/2808860035907979/
_______________________________________________________________________________
Використання техніки "Гра в каракулі" Дональда Вудс Віннікотта. Техніка сприяє розвитку та становленню міжособистісних взаємовідносин, творчості, Дозволяє виразити емоції, зняти напруження.
https://www.facebook.com/100003520291587/videos/2786821498111833/
__________________________________________________________________________________________
Відео-лекція "Будуємо взаємодію та спілкування з дітьми в умовах карантину". Олена Лешкевич та Юлія Дударик.
https://www.facebook.com/100003520291587/videos/2767168720077111/
_________________________________________________________________________________________
До уваги батьків!
Шановні батьки! Просимо вас висловити думку щодо дистанційної форми навчання в умовах карантину. Опитування за адресою https://www.rvosvita.org.ua/news/upravlinnya-osvity-i-nauky-roda-zapustylo-opytuvannya-dlya-pokraschennya-dystantsijnoho-navchannya.html
____________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
Заняття з елементами тренінгу "Позитивне ставлення до життя".
- уміння бачити позитивне в життєвих ситуаціях;
- усвідомлення речей, явищ, що викликають радість у житті;
-вироблення стратегій подолання життєвих труднощей за допомогою техніки "Комікси".
____________________________________________________________________________________________
Участь_батьків_у_формуванні_життєвих_компетентностей_підлітків.ppt
____________________________________________________________________________________________
Загальні рекомендації класному керівнику для організації роботи з класом.
Очікування від навчання в закладі.
Класний керівник пропонує дітям подумати й написати на стікерах або висловити вголос свої думки стосовно того, що вони очікують отримати від навчання в ліцеї (сформованість, розвиток навичок, якостей, умінь, знань тощо).
Прийняття правил класу та умови виконання.
Вчитель пояснює, що для того, щоб спілкування в класі було комфортним та приємним, а взаємовідносини будувались позитивними, необхідно обговорити й прийняти умови взаємодії. Учні висловлюють свої побажання стосовно міжособистісного спілкування, а вчитель їх занотовує. Коли всі висловились й класний керівник записав на великому аркуші паперу, правила зачитуються вголос. За бажанням учні можуть підписатись під правилами.
Класному керівнику відмічати успіхи дитини протягом тижня.
Для формування та зміцнення в учня позитивної самооцінки, віри в себе, позитивної моделі поведінки необхідно виокремлювати успіхи учнів. Кожного тижня необхідно відмічати те чого навчився чи досяг учень. Це можуть бути навички, прояви поведінки, старанність, високі бали з предметів.
Спілкування з дітьми на рівні дорослих.
Використовувати техніку домовленості, «Я – висловлювань». Звертатись на ім’я. Недопустиме вживання пестливих слів («зайчик», «котик» і т.ін.), погрози, приниження вербальні та фізичні. Допускаються жарти тільки позитивні, які не стосуються особистості учня. Це пов’язано з особливостями підліткового віку та механізмами поведінки в цей період.